THE CURE - Songs Of A Lost World
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Po dlhom čase konečne vydala česká thrashcore-ová stálica LOCOMOTIVE novú dosku. Konečne, pretože minuloročné povodne odplavili aj sľúbenú dotáciu od vodou zasiahnutého českého podniku. „Ornament z pijavic“ znamená opäť vývoj ich chytľavej a agresívnej muziky. Skladby sú podstatne prepracovanejšie, premyslené ako aj technicky oveľa profesionálnejšie zvládnuté, čo však songom vôbec neuberá na údernosti a ťahu. Už úvodná a titulná vec je riadny nášup, hoci miestami viac ako kedykoľvek predtým počuť SEPULTURU. „Ornament z pijavic“ ma totiž rozhodne niečo z rýchlejšej časti „Nomad“ a možno aj preto bol k tejto skladbe urobený profesionálny klip, zachytávajúci energické živé vystúpenie. Výborná „Co jsme si, to jsme si“ je tiež jednou z najvydarenejších vecí a aj zásluhou dobre osadeného textu možno zľudovie, ako doposiaľ jeden z najväčších „hitov“ „Nechtěli“. Texty LOCOMOTIVE charakterizuje priamosť a jednoduchosť, ktoré bez príkras a zjemnení prirodzeným jazykom vyjadrujú pocity a názory kapely. Niektoré slovné kombinácie však pôsobia zvláštne a neohybne. Vážnejšie témy ako tematika sebevrahov vo „Vrať se“ spolu so spestrujúcim anglickým monológom S. Wilkinsona tak nepôsobia umelo a naivne, častý to problém podobne zameraných kapiel. Rovnako dobre si poradili s témou pedofílie u niektorých cirkevných a iných indivíduí „Skaut v kolenou“: „sám s tebou, skaut v kolenou“. LOCOMOTIVE zdá sa sedia stredné až pomalé tempá, ktoré lepšie vyjadria všetky pocity a predovšetkým hnev. Osobnému textu „Sekret sliz“ to rozhodne pridáva na napätí. Najviac som sa tešil na výbornú „We All“(„My všichni“), ktorá však na moje sklamanie bola prepísaná do češtiny, čo by pri samotnom texte nevadilo ale v refréne nemuselo byť „We All“ nahradené „Národ“. Skladby „Kdo teď“, „Magoro monolog“ a „Naruby“ v porovnaní s ostatnými trackmi nezaujmú ničím výraznejším, zásluhou pomerne krátkej stopáže albumu však príliš nekazia celkový dojem. Mrzí ma absencia vydareného coveru „Highway To Hell“ od AC/DC, hodiaci sa na záver albumu viac, ako nudná akustická „exotická“ dohrávka, zvlášť ak podobné veci už pred rokmi urobilo množstvo iných kapiel. Trochu úsmevne pôsobí ďakovačka v booklete, kde počet riadkov ďakujúceho manažéra Loca z Dead Fish Production zaberá takmer toľko miesta ako thanklist celej kapely... Nahrávalo sa opäť v Haciende u Miloša DODO Doležala, v porovnaní s nevýrazným zvukom predchodcu „Nejsme nic“ však ide o výrazný pokrok, hoci najlepšie vyznie hudba LOCOMOTIVE na koncerte. Napriek spomenutým nedostatkom si treba položiť otázku, kto v súčasnosti robí nadupanejšiu muziku - SEPULTURA alebo LOCOMOTIVE?
7,5 / 10
1. Ornament z pijavic
2. Kdo Teď
3. Co jsme si, to jsme si
4. Naruby
5. Vrať se
6. Magoro Monolog
7. Skaut v kolenou
8. Sekret Sliz
9. My všichni
Malleus Carnalis (2008)
aus.cult (Live In Bratislava) - DVD (2006)
Ornament z pijavic (2003)
Nejsme nic (2000)
Homo Sapiens (EP) (1998)
Locomotive I. (1996)
Vydáno: 2003
Vydavatel: Dead Fish Production
Stopáž: 37:01
Produkce: Locomotive + Dodo
Studio: Hacienda, Žirovnice (CZE)
Vynikající česká skupina. dokážou dostat koncertní energii i na cd moc doporučuji
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Bilanční a v rámci možností i moderní album zároveň. Typičtí BODY COUNT místy výrazně oživení působením hostů. Album sotva překvapí něčím neotřelým, ale dá se mu odolávat jen do prvního výkřiku "madafaká". Pak už je to zase všechno zpátky v 90's.
Faust a spol. tentokrát více přitlačili na pilu a natočili o poznání méně přátelskou desku. Více black metalu a méně zjemňujících prvků. I tak je materiál pěkně diversifikovaný, jen je méně přístupný a chybí mu ona zpěvnost, vzletnost a naléhavost.
Čistý death/doom. Špinavý, jeskynním marastem až po krk nasáklý. Ale také spíše jednoduchý, držící se jako klíště žánrových standardů bez nejmenší ochoty alespoň základně experimentovat. Co mu však nechybí, je tolik potřebná neotesanost a hrubozrnnost.
Nejvíce přístupná deska GAEREA. Portugalci sice stále preferují rychlá tempa, ale materiál zároveň různě zahlazují, kudrnatí a zjemňují. A vesele do něj integrují jeden post-metalový prvek za druhým. Black metal pro masy, nicméně velmi pěkně složený.
(Raw) blackmetalový projekt z pokojíčku se vším všudy. Tentokrát za materiálem stojí osoba pohlaví něžného. Slyším za tím trochu SATANIC WARMASTER, SARGEIST, ORDER OF NOSFERAT a nebo také WINTER LANTERN. Jednoduchá, leč dobře poslouchatelná deska.
Debutové album hardcore kapely, která je složena ze členů ve svém žánru vyhlášených švédských skupin OUTLAST a VICTIMS. Dvacet minut nekompromisního nátěru brousícího až do oblasti crustu.